Oğlumun bu sene gittiği ana sınıfında, “Veli Katılım Günü” etkinliğinde istedim ki çocuklara branşımla ilgili bir şeyler yaptırayım.

Daha önce evde deneyip çok beğenmiştik bu Artırılmış Gerçeklik Uygulamasını. Augmented Reality (Artırılmış Gerçeklik ) gerçek dünyadaki ortamların ve nesnelerin; bilgisayar tarafından üretilen ses, video ve grafik verileriyle zenginleştirilmesi yoluyla meydana gelen fiziksel görünümdür. Yani  2 boyutlu olan kaynağınızı, bu teknoloji ile 3 boyutlu hale getirmek, ya da kağıt ortamındaki resim ve yazılarınızı  video haline dönüştürmek artık mümkün.

Peki biz sınıfta nasıl yaptık?  Öncelikle quivervision sitesine giriyoruz ve burada “Education” sekmesine tıklayarak üzerinde “free” yazanları indirip çıktısını alıyoruz. Sonra bunları çocuklara dağıtıyoruz ve istedikleri gibi boyuyorlar.

Daha sonra Googleplay yada Appstore dan “Quiver App” yani quiver uygulamasını akıllı telefon yada tabletimize indiriyoruz. Şimdi tek yapmamamız gereken uygulamayı çalıştırıp, telefonumuzu yada tabletimizi boyanmış resmin üzerine tutarak resmi taramak olacak. Ancak dikkat etmeniz gereken nokta, kare kod olan kısmı da içine alacak şekilde tüm resmi tarayın. Zaten doğru bir şekilde tararsanız sayfa mavi görünecektir.

İşte bu kadar. Artık resminiz 2 değil 3 boyutlu ve interaktif bir uygulama olduğu için çocukların gerçekten ilgisini çekiyor. Bununla ilgili çektiğim videoyu da koyayım şuraya da belki izlersiniz :)

Umarım ana sınıfı için böyle uygulamalar arayan ebeveynler için faydalı olur :)