Nikola Tesla : Nam-ı diğer “Elektrullah”

(  d.10 Temmuz 1856, Smiljana-Hırvatistan – ö.7 Ocak 1943, New York)

Sırp asıllı Amerikalı mucitfizikçi ve elektrofizik uzmanıdır. Aslında dünyadaki bilim ve teknoloji yapısını tam anlamıyla ‘kökünden’ değiştirebilecek birçok ‘kullanılan ve kullanılmayan’ deneye/buluşa da imza atmasına rağmen, ders kitaplarında adı nadiren geçer. Özellikle ‘elektriğin kablosuz taşınabilmesi’ gibi bir buluşu ve bunu kanıtlaması onun ne kadar benzersiz bir mucit olduğunu açıklar. Edison ile arasında amansız bir bilimsel mücadele geçmiştir. Elektrik üzerine yaptığı sayısız deneyler ve buluşlar vardır. 7 Ocak1943 yılında kendisine ait patent aldığı 700 buluşla en çok patent sahibi kişi olarak dünya tarihine geçmiştir.

diyor wikipedia Tesla hakkında. Gerçekten de ampul deyince herkesin aklına Edison gelir amma zamanında Tesla bir kaç gün içinde Edison’un yaptığı ampulden çok daha gelişmişini yapmış.

Babası papaz, annesi ise okuma yazması olmamasına rağmen “pratik ev gereçleri mucidi” olarak bilinirmiş. E zaten günümüzde çocukların zekalarının %70’ini annelerinden aldığı da ispatlandığına göre, demek ki Tesla’nın dehası annesigillerden :)

Neyse ne diyorduk…Nicole Tesla başta Alternatif akım ve onunla çalışan aygıtlar olmak üzere günümüzde hala kullandığımız bir çok teknolojide emeği geçen ama fazla tanınmayan biri. Yaptığı onca icada rağmen kapitalist dünyada emeklerinin karşılığını tam olarak alamamış ve ömrünü iyi olmayan şartlarda tamamlamış maalesef.

Tesla ve Edison

Edison ile olan hikayesini öğrenince ise eminim siz de benim gibi nefret edeceksiniz Edison’dan.

Nicola Tesla’nın aradığı fırsat ve şans kolayca eline geçmedi. O zamanlar New York’da Pearl caddesindeki ilk laboratuvarında akkor lambası için pazar aramakla meşgul olan Thomas Edison’a rastladığı zaman Nicola Tesla, gençlik heyecanıyla, kendisinin bulduğu alternatif akım sisteminin açıklamasını yaptı. Bu düşünceyi derhal ve tamamen kestirip atan o büyük adam, “Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun” dedi.

Tesla, Edison’a çalışmalarından ve AC akım planından bahseder.Edison AC akımıyla fazla ilgilenmez ve Tesla’ya bir görev verir.

Tesla, Edison tarafından kendisine verilen görevi her ne kadar sevmemiş olsa da Edison’un kendisine labarotuar acmasını sağlayacak kadar bir para ödeyeceğini öğrenince görevi birkaç ay içinde tamamlar. DC santralindeki sorunları çözmüştür. Edison’un kendisine söz verdiği ücreti talep ettiğinde, Edison şaşırmış bir şekilde “tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini” söyler ve bir ücret ödemez. Tesla derhal istifa eder. Kısa süren birlikte çalışma dönemini, uzun süreli bir rekabet izleyecektir.

tesla-colorado-springs8

Tesla Reaktörü ve Kablosuz Elektrik

tesla-master-of-lightningNicola Tesla, ilk defa elektriğin bir kaynaktan çevreye yayılarak kablosuz ve çok yüksek miktarlarda iletimi söylemiştir. Kağıt üstünde bunu ispatlayan Nicola Tesla daha sonra yaptığı deneylerle de bunu göstermiştir.

Kendisinin elinde kablosuz yanan bir ampül tutan fotoğrafı bulunmaktadır. Bu projenin patentini aldıktan sonra Nicola Tesla’nın en büyük destekçisi J.P. Morgan bu kablosuz enerji iletimi ile şirketin ekonomisinin batacağını anlamış ve finansman desteğini kesmiştir. Eğer destek o gün kesilmeseydi, günümüzde insanlar elektriği ücretsiz bir şekilde kablosuz olarak kullanabilecekti.

Tesla’nın hisleri oldukça kuvvetliydi. Birçok kere alevler ça­tırdamaya başlar başlamaz uykusundan uyanarak komşularını kendi evlerinde çıkmak üzere olan yangınlardan kurtarmıştı.kırk yaşlarında, Colorado’da bir şimşek deneyi üzerinde çalışırken neredeyse bin kilometre ötedeki gök gürlemelerini duyduğunu iddia etmişti, asistanları ise ancak üç yüz kilometre uzaklıktakileri duyabiliyorlardı.

Ama hastalığı sırasında hissettikleri Tesla’nın bile standartlarının üzerindeydi. birkaç oda uzaklıktaki bir saatin tik tak seslerini bile duyabiliyordu. odasında dolanan bir sineğin vızıltısı kulak zarlarını patlatacak gibi oluyordu. birkaç kilometre öteden geçen bir at arabası neredeyse bütün vücudunu titretiyordu. elli kilometre öteden geçen bir trenin düdüğü oturduğu sandalyeyi öylesine titretiyordu ki duyduğu acı dayanılmaz oluyordu. ayaklarının altındaki zemin sürekli oynuyordu. dinlenebilmek için yatağının altına kauçuk minderler koyuyordu.

Nikola_Tesla

Nikola Tesla görünüş olarak narin yapılı, beyaz tenli, mavi gözlü ve dalgalı kahverengi saçlıydı. Her zaman resmi giyinmesi ilgi çekici bir özelliğiydi.

Nicola Tesla saplantılı biriydi, garip huyları ve fobileri vardı. İşlerini üçerli gruplar halinde yapardı, ve numarası üçe tam bölünebilen bir otel odasında kalmak konusunda ısrarcıydı. Nicola Tesla mücevherden, özellikle inci küpelerden iğrenirdi. Temizlik ve hijyen konusunda çok titizdi. Yuvarlak nesnelere ve kendisininki dışında insan saçına dokunmaktan hoşlanmazdı. Aynı zamanda inanılmaz bir hırsa sahipti, başladığı işi bitirmeden rahat uyuyamadığını söylemekteydi.
Nicola Tesla güvercinlere özel bir ilgi duyardı. Parkta beslediği güvercinler için özel yemler sipariş eder ve güvercinlerin bazılarını otel odasına getirirdi. Hayvanları severdi.
Resmi yemekler dışında her zaman yalnız başına yemek yerdi, ve hiçbir koşul altında bir bayanla tek başına yemek yemezdi.

Nicola Tesla hiç evlenmedi. Bekar ve aseksüel olmasının bilimsel yeteneklerine yardımcı olduğunu düşünüyordu.

Tesla ile ilgili buradaki müthiş belgeseli izlemenizi tavsiye ederim.
Ayrıca şurada da çok hoş bir video var.

Bu arada daha önce izlediyseniz eğer;  the Prestige isimli filmde David Bowie nin canladırdığı bilim adamı Tesla’nın ta kendisidir. İzlemediyseniz hala, izleyin derim.

 

Kaynaklar (harabe.net, “Tesla-Anlaşılamamış Dahi” kitabı, wikipedia,bilgisayarbilisim, eksisozluk,cazete.com)