Her ne kadar çok çok sık dışarıda yemek yemesek de, dışarıda yemeye karar verdiğimiz zaman ilk aklımıza gelen mekanlardan biri “Amasya Mutfağı”

Amasya Mutfağı aslında daha çok şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere hitap eden ve yöresel Amasya yemekleri yapan bir restoran. Ama ızgara ve salataları da mevcut. Zaten biz genelde ızgara yiyoruz çünkü yöresel yemekleri ben kendim evde sıklıkla yapıyorum zaten :)

Buranın en güzel ve benim en sevdiğim yanlarından biri kendimi sıradan bir restorandan ziyade, misafirliğe gittiğim bir evde hissediyorum. Zaten bu eskiden kalma konak, restore edilip restoran haline getirilmiş ama konağa ait bir çok eşya hala duruyor. Eski bir dikiş makinesi, daktilolar, şamdanlar, eski bir duvar saati, tablolar, içine kömür közü doldurulan çok eski bir ütü, hatta konak sahibesinin gelinliği bile asılı duvarda.

????

Oraya gittiğimde orada yaşanmış zamanları, anıları benden önce başka kimlerin bu gıcırdayan tahta merdivenlerden çıktığını düşünürüm… Acaba şu pencerenin kenarında oturup ırmak manzarasını izlerken ne düşünmüştü, şu gelinliği giyen konağın hanımı ? Ben bunları düşüne durayım , oğlum da eşyalarla çoktan oynamaya başlamıştır muhtemelen. Sağolsunlar “dokunmayın, çocuk ellemesin vs”  şeklinde uyarı almadık hiç…

????

????

????

20150805_181308 copy

Sonra yemekler gelir. Izgaraları ve özellikle salatası gayet güzel ve lezzetli ve de temiz . Fiyatları da makul. Manzara zaten (ırmak kenarı) muhteşem …E daha ne olsun…Velhasıl seviyoruz biz “Amasya Mutfağı”nı :)

????