Meslektaşlarımdan birinin çok güzel bir projeye imza attığını görünce çok mutlu oldum. Benim de down sendromlu dünyalar tatlısı bir kız kardeşim var ve özel gereksinimli bireylerin çok da önemsenmediği eğitim sistemimizde böyle çalışmaların yapıldığını görmek çok gurur verici:)

Programın özelliklerinden biraz bahsedecek olursak :

Program daha önce hiç yapılmamış bir destek bilgisayar programıdır. Programdan başta zihinsel engelli çocuklar olmak üzere, down sendromlu çocuklar, otizmli çocuklar, konuşma engeli olan çocuklar yararlanabileceklerdir. Eğer çocukta, görme kaybında bir kayıp veya azalma varsa programın başındaki ayar ile tüm program çocuk için çok daha büyük görüntüler halinde açılacaktır.

Bireyselleştirilmiş eğitim programına(BEP) göre hazırlanmış, öğretmenin ihtiyaç duyabileceği tüm konu ve kavramları içine almıştır. Çocuktan doğru bir elma sesini almak için bile aylarca uğraştığını söyleyen öğretmen arkadaşıma çocuğun istediği kadar elma sesini dinleyebileceği hatta kendi sesini kaydedip dinleyebileceği ilerlemelerini izleyebileceğimiz, aşamalarını kaydedebileceğimiz, eğlenceli oynarken çaktırmadan öğreten hatta öğretmensiz bile çocuğun kendi kendine ilerleme kaydedebileceği bir eğitim programı hazırladım. İçinde tüm kavram ve temel bilgilerin bulunduğu bir çalışma. Sistem çocuğun ilk ve son sesini saklar. Bu da bize çocuktaki gelişimi görmemizi ve değerlendirmemizi sağlar. Çocuk kendi sesini duymaktan çok keyif alıyor ve çalışmalarda daha hızlı ilerliyor. Program sayesinde hangi öğrenci nerden girmiş, ne kadar çalışmış tüm istatistiki bilgilere ulaşılabiliyor.Türkiye’de hiç olmayan bir program. Özel eğitimde çok büyük bir ihtiyaç….

demiş programın yaratıcısı ve BT Formatör Öğretmeni Ezgi Serpil Bilmişoğlu.

MEB, “Bu defa benim için” sloganıyla hazırlanan ve dünyada bir benzerinin olmadığı belirtilen eğitici bilgisayar programını resmi sitesi üzerinden Türkiye’deki bütün özel eğitim öğrencilerine ücretsiz sunma kararı aldı.

Programın sitesi için buraya, tanıtım videosu için buraya tıklayınız.